תימורה בפייסבוק

תימורה ביוטיטב

הרשמה לניוזלטר
דואר אלקטרוני *
שם *

יפתח

במיקום קסום בין הר ובין ים, לחופיו הצפוניים של ים המלח, שוכן לו חוף מבטחים ששינה מקצה לקצה את מסלול חייהם של מאות נערים. תהליך רב עוצמה של גילוי עצמי קורם עור וגידים לנוכח רוחו המיוחדת של מדבר יהודה, שמפיחה תקווה מחודשת בלב בעזרתה של מסגרת מיוחדת חדשנית ותומכת.

למעלה מעשור של עשייה: איך הכול התחיל?

יפתח החל את דרכו בשנת הלימודים תשס"א / 2000 במעלה אדומים כמסגרת אקסטרנית, בשילוב עם הגרעין התורני במקום. מתוך הבנה עמוקה של צרכי הנוער, בתום שנתיים של עשייה קיבלה על עצמה עמותת תימורה חסות על הפעילות ביפתח וחנכה כפר נוער במתכונת פנימייתית אינטרנית ביישוב אבנת. יצירת מסגרת חינוכית-טיפולית תומכת המפוקחת ע"י משרדי הרווחה והחינוך מעניקה לנערים ליווי מקצועי לאורך כל שעות היממה.

יפתח עבור מי?

ביפתח חיים 45 נערים בכיתות י' עד יב' מבתים דתיים, אשר מקומות הלימוד הקיימים במגזר הדתי (תיכונים, ישיבות תיכוניות) לא התאימו עבורם מסיבות שונות. בהיעדר מסגרת תומכת התעצמו תחושות של תסכול ואובדן שייכות בקרב הנערים, שהובילו לשוטטות ושהייה ממושכת מחוץ למסגרת. כתוצאה מכך הם מצאו את עצמם לא פעם חשופים למצבי סיכון קשים.

יפתח לשם מה?

המטרה העיקרית לשמה הוקם כפר הנוער יפתח היא לאפשר לנער לממש את הפוטנציאל הטמון בו לצורך השתלבות מוצלחת במערכות החיים השונות. באמצעות מתן מענה אישי המותאם לצרכיו יפתח הנער רצון עז ותחושת מסוגלות עצמית להשתלב בצבא או מכינה, בלימודים על-תיכוניים, במעגל העבודה ולנהל חיי משפחה מאוזנים.

הייחודיות של יפתח: החינוך הדינאמי

החינוך הדינאמי היא תפיסת עולם חדשנית אשר התגבשה במשך יותר מעשור ומבוססת על "עבודה בתוך קשר", שמסייעת לנער לצמוח דרך ניהול מערכות יחסים יום יומיות במסגרת מכילה ותומכת. מרחב דיאלוגי בעל יכולות הכלה מייצר חוויה מתקנת שמעצימה את תחושת המסוגלות של הנער לצמוח מתוך כאבי העבר.

לקבלת מידע נוסף על שיטת החינוך הדינאמי

מרחבי העבודה של החינוך הדינאמי

בשל הרצון להעניק יחס אישי לכל נער מחולקים הנערים החיים ביפתח לשלוש קבוצות גיל המונות 15 איש כל אחת. כל קבוצה זוכה לאורך כל שעות היום לליווי אישי של אנשי צוות מסורים: רכז (מחנך), מדריך, עו"ס ושני מלווים בשנת שירות. הליווי האישי ב'יפתח' מתמקד בארבעה מעגלים:

  • המעגל האישי – מתן כלים להתבוננות פנימית שמעצימה את תחושת המסוגלות עצמית, שוברת את מעגלי הכישלון ומייצרת נרטיב של הצלחה.
  • המעגל המשפחתי – מתן כלים לנער/ה ולהורים לצורך השתלבות מחודשת ומטיבה בחיק המשפחה. לאורך כל התהליך זוכים ההורים לתמיכה מקצועית הכוללת סדנת הורים, ערבי הורים ומפגשים פרטניים.
  • המעגל החברתי – חיזוק יכולות חברתיות הנחוצות לצורך השתלבות מוצלחת במסגרות נורמטיביות כגון צבא ומקום עבודה. האחריות החברתית באה לידי ביטוי מידי יום במסגרת מטלות המבוצעות במשותף ע"י הנערים והצוות לצורך תחזוקת המקום (תורנויות מטבח, ניקיונות, עבודות גינון ועוד). דרכים כאלו שוברות את המעגל האגוצנטרי-הישרדותי ומפתחות בקרב הנער/ה יכולת לתת אמון, לראות ולהתחשב באחר.
  • המעגל הלימודי – בכפר הנוער פועל בי"ס תיכון שנועד לאפשר השגת תעודת בגרות מלאה, תוך מתגן דגש על צרכיו הייחודיים של כל נער. לימוד בקבוצות קטנות של עד 5-6 תלמידים בכיתה מאפשר השלמת פערים והקנייה מיטבית של מיומנויות למידה שהופכות את הנער ללומד עצמאי בהמשך דרכו. החינוך הדינאמי כולל גם לימוד פרטני ושעות תגבור רבות.
  • מהו המתכון להצלחה?

אחת הסיבות להצלחה של יפתח היא יצירת מסגרת תומכת גם אחרי סיום הלימודים, שנועדה להעצים את תחושת המסוגלות האישית באמצעות עשייה משמעותית.

בשעות הצהריים מתקיימת ביפתח פעילות העשרה ענפה שמביאה לידי ביטוי את יכולות היצירה במסגרת מספר מגמות: מוזיקה, אומנות, צילום, דרמה ועבודה חקלאית- אקולוגית משולבת עם בעלי חיים. כל מגמה מאפשרת בין 6 ל 8 שעות פעילות בכיתה בשבוע לכל הפחות. חוויית העשייה מועצמת ע"י מורי המגמות הנחשבים לטובים בתחומם.

שעות הערב מוקדשות להקניית ערכים חברתיים ובינאישיים באמצעות פעילויות מובנות ומתן זמן פנוי לעיסוק אישי במתקני הספורט, מועדון הנוער ומתחמי המגמות השונים.

מעבר לעשייה הרבה בשגרה, מתקיימת לאורך השנה פעילות חברתית ענפה הכוללת שהייה של שלושה שבועות מחוץ לפנימייה, הכוללות שבועות גיבוש, הישרדות ומשימות. הפעילות החברתית כוללת גם עשיית שבתות משותפת, יציאה לטיולים ועריכת ערבי קבוצה.

sentence1

לדף הפייסבוק של בוגרי יפתח

לדף הפייסבוק של בוגרי יפתח 

 תימורה תכניות חינוכיות לנוער (ע"ר 580394062). אבנת, מ.א מגילות, 9065600 טל. 02-9660410 פקס. 02-9660414