תימורה בפייסבוק

תימורה ביוטיטב

הרשמה לניוזלטר
דואר אלקטרוני *
שם *

מחול

רחשי העיר ההומה מפנים את מקומם לקולות של ציוץ ציפורים המבשרות על בואכם למקום אחר, אי של ביטחון ושלווה. שם, בין נופים מוריקים ושדות פורחים, שוכן כפר הנוער מחול לנערות המטפח עם המון אהבה תהליכים מרגשים של התפתחות וצמיחה.

ממשיכים לעשות למען הנוער

ההצלחה של כפר הנוער יפתח להחזיר מאות נערים למסלול של צמיחה הביאה עמה דרישה גוברת להקמת מסגרת דומה עבור נערות. בעקבות פניות חוזרות ונשנות מצד ההורים, הרשויות ומוסדות החינוך, קרם הפרויקט עור וגידים בדמות מסגרת פנמייתית אינטרנית. בשנת 2007, לאחר שבע שנות עשייה חינוכית ביפתח, הקימה עמותת תימורה את כפר הנוער לנערות מחול השוכן ביישוב מחולה שבצפון בקעת הירדן.

מחול עבור מי?

מחול הוא ביתם של 24 נערות בכיתות ט' עד יב' מבתים דתיים, אשר מסגרות הלימוד של המגזר הדתי (תיכונים ואולפנות) לא התאימו עבורן מסיבות שונות. בהיעדר מסגרת תומכת לה הנערכות כה זקוקות הובילה לשוטטות ושהייה ממושכת מחוץ למסגרת. כתוצאה מכך הן היו חשופות לא פעם למצבי סיכון קשים. התמודדות עם מצוקות רגשיות מורכבות שחווה הנערה מצריכה התבוננות מעמיקה פנימה בדרך לריפוי המיוחל.

מחול לשם מה?

מתוך הבנת הטלטלה הרגשית שחווה הנערה, הפכה ההליכה עמה יד ביד בתוך תהליך מרגש של התבוננות עצמית כנר לרגלינו. היכולת להיכנס יחד אל הקושי, לפגוש אותו ואט אט לצאת ממנו, היא זו שמאפשרת לנערה להשתחרר ממנו אל עבר חיים מאושרים יותר.

ההבניה המחודשת של העולם הפנימי נועדה להחזיר את הנערה לעצמה ולחיק העוגן המשפחתי לו היא כל כך זקוקה כדי להרגיש בטוחה ומוגנת. בדרך זו תוכל הנערה להשתלב בהצלחה במערכות החיים השונות, החל משרות לאומי או צבא, המשך בלימודים וכלה בהשתלבות במעגל העבודה ובניהול חיי משפחה מאוזנים ובריאים.

הייחודיות של מחול: החינוך הדינאמי

הבנת צריכה הרגשיים של הנערה הביאה ליישום תפיסת עולם חדשנית המבוססת על "עבודה בתוך קשר", המסייעת לה לצמוח דרך ניהול מערכות יחסים במסגרת מכילה ותומכת. אווירה של בית חם שבו מתקיימים יחסי קרבה עמוקים בין הסובבים מעצימה את הנוכחות של הנערה בתוך התהליך, ומייצרת תחושת מסוגלת עצמית להצליח בעולם שבחוץ.

לקבלת מידע נוסף על שיטת החינוך הדינאמי

מרחבי העבודה במחול

היחס האישי לו זוכה כל נערה ונערה במחול מתאפשר באמצעות חלוקתן לשתי קבוצות גיל המונות 12 נערות כל אחת. כל קבוצה מלווה לאורך כל שעות היום ע"י מחנכת, מדריכה ועובדת סוציאלית. הליווי האישי ב'מחול' מתמקד בארבעה מעגלים:

  • המעגל האישי – מתן כלים להתבוננות פנימית שמעצימה את תחושת המסוגלות עצמית, שוברת את מעגלי הכישלון ומייצרת נרטיב של הצלחה.
  • המעגל המשפחתי – מתן כלים לנערה ולהורים לצורך השתלבות מחודשת ומטיבה בחיק המשפחה. לאורך כל התהליך זוכים ההורים לתמיכה מקצועית הכוללת סדנת הורים, ערבי הורים ומפגשים פרטניים.
  • המעגל החברתי – חיזוק יכולות חברתיות הנחוצות לצורך השתלבות מוצלחת במסגרות נורמטיביות כגון צבא, שירות לאומי ומקום עבודה. האחריות החברתית באה לידי ביטוי מידי יום במסגרת מטלות המבוצעות במשותף ע"י הנערות והצוות לצורך תחזוקת המקום (תורנויות מטבח, ניקיונות, עבודות גינון ועוד). בנוסף, הבנות משתלבות בעבודה החקלאית במושב ומפעילות מאפייה כחלק מפרויקט יזמות אישית. דרכים כאלו שוברות את המעגל האגוצנטרי-הישרדותי ומפתחות בקרב הנערה יכולת לתת אמון, לראות ולהתחשב באחר.
  • המעגל הלימודי – בכפר הנוער פועל בי"ס תיכון שנועד לאפשר השגת תעודת בגרות מלאה, תוך מתגן דגש על צרכיו הייחודיים של כל נערה. לימוד בקבוצות קטנות של עד ארבע תלמידות בכיתה מאפשר השלמת פערים והקנייה מיטבית של מיומנויות למידה שהופכות את הנערה ללומדת עצמאי בהמשך דרכה. החינוך הדינאמי כולל גם לימוד פרטני ושעות תגבור רבות.

מהו המתכון להצלחה?

יצירת מסגרת תומכת הפועלת לאורך כל שעות היום ומאפשרת לנערה לבטא את עולמה הפנימי באמצעות עשייה פנימית משמעותית.

בשעות הצהריים מתקיימות עם סיום הלימודים מגוון פעילויות העשרה מעולמות המוזיקה, האומנות, הבישול ועוד. חוויית העשייה מועצמת ע"י מורי המגמות הנחשבים לטובים בתחומם. לצד פעילויות אלו עומדים לרשות הבנות מרחבי יצירה במסגרת מפגשים טיפוליים המלמדים את הנערה לבטא את עולמה הפנימי דרך הציור, הכתיבה, התנועה ועוד – כל נערה וצורת הביטוי שמתאימה לה.

שעות הערב מוקדשות להקניית ערכים חברתיים ובינאישיים באמצעות פעילויות מובנות ומתן זמן פנוי לעיסוק אישי במועדון הנוער ובמתחמי המגמות השונים.
מעבר לעשייה הרבה בשגרה, מתקיימת לאורך השנה פעילות חברתית ענפה הכוללת יציאה לטיולים, עשיית שבתות משותפת, סדנאות ייחודיות ועריכת ערבי קבוצה.

sentence8

 תימורה תכניות חינוכיות לנוער (ע"ר 580394062). אבנת, מ.א מגילות, 9065600 טל. 02-9660410 פקס. 02-9660414